Strona głównaOd Curie-Skłodowskiej do Wolszczana

Od Curie-Skłodowskiej do Wolszczana. 2019-01-30 13:33.

Studium Języków Obcych Politechniki Opolskiej, wychodząc ze słusznego założenia, że najlepszym sposobem na uczczenie stulecia niepodległości jest na uczelni przypomnienie sylwetek uczonych, zaprosiło studentów do udziału w wyjątkowym wydarzeniu.

Wykłady Otwarte z cyklu: „Studenci prezentują studentom wybitnych polskich naukowców i wynalazców oraz ich dzieła w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 1918 – 2018” zgromadziły tak wielu chętnych – 31 osób, w tym studenci z Ukrainy – że ich wystąpienia trzeba było podzielić na dwa bloki, 10 i 15 stycznia. 

 

Przed uczestnikami postawiono zadanie przygotowania anglo- lub niemieckojęzycznej prezentacji na temat wybranego naukowca. Ten prawdziwy maraton z historią polskiej nauki nie był jednak w żadnym wypadku nużący! Jednym z warunków wystąpienia było bowiem zmieszczenie się z najważniejszymi faktami w siedmiu minutach wraz z  multimediami.

Językiem zdecydowanej większości prezentacji był j. angielski, cztery wykłady w j. niemieckim odbędą się w drugiej części imprezy. Bohaterami prezentacji zostali zarówno dziewiętnastowieczni uczeni, jak i współcześni przedstawiciele pogranicza nauki, biznesu, czy medycyny. Całość otworzyła prezentacja poświęcona Zbigniewowi Relidze.

Niewątpliwą korzyścią z wysiłku włożonego w prezentację będzie zwolnienie z części ustnej egzaminu językowego, ale już samo zdobycie wiedzy o ludziach, którzy zmienili polską naukę jest wartością nie do przecenienia!

Z inicjatywą wykładów wyszli wykładowcy SJO: Hanna Kośmider-Matwiejczuk, Ewa Kowalczyk oraz  Mieczysław Szumny, który również uroczyście otworzył wydarzenie i pogratulował młodym ludziom zaangażowania.

Źródło: Wiadomości Uczelniane: https://wu.po.opole.pl/od-curie-sklodowskiej-do-wolszczana/

 TVP3: https://opole.tvp.pl/27771539/studencki-kwadrans

SJO-wykłady1SJO-wykłady2SJO-wykłady3SJO-wykłady4SJO-wykłady5