Strona głównaI etap konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy”

I etap konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy”. 2019-03-13 12:47.

12.03.2019 odbył się w Studium Języków Obcych I etap XXII ogólnopolskiego konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy”, który w ramach 19. Wiosny Austriackiej organizuje Biblioteka Austriacka w Opolu. Wzięło w nim udział 16 studentów z różnych wydziałów naszej Uczelni, także studenci zagraniczni z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu, którzy studiują w języku polskim. Nad prawidłowym przebiegiem tej części współzawodnictwa czuwali mgr Kerstin Szteliga, Kierownik Zespołu Języka Niemieckiego oraz dr Bogusław Kubiak, koordynator konkursu.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru składającego się z 40 pytań podzielonych na cztery kategorie tematyczne (po 10 zagadnień w każdej): Historia i Polityka, Geografia i Gospodarka, Osobowości i Osobliwości oraz Kultura i Sztuka. Tak rozległy zakres wymagań może przerażać, ale dużym ułatwieniem jest fakt, że cały konkurs odbywa się w języku polskim. Choć w Austrii mówi się oczywiście w języku niemieckim (dokładniej w jego odmianie zwanej Österreichisch), to tym razem jego znajomość nie była wymagana i każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę o tym kraju. Najlepsi zostaną zaproszeni do finału, w którym walka toczyć się będzie o weekendową wycieczkę do Wiednia oraz tablety. Mamy nadzieję, że nie zabraknie w nim także naszych studentów.

 A wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać ojczyznę Mozarta i Sissi, zapraszamy na wykłady tematyczne, wystawy, spotkania autorskie, koncerty i wiele innych atrakcji w ramach 19. Wiosny Austriackiej w Opolu. Szczegółowy program można znaleźć na poniższym plakacie oraz pod adresem:

http://www.ba.wbp.opole.pl/wa.html

 

19wa plakat

1234