CZCIONKA:
KONTRAST:

KONKURS „My passions”

Chcąc pokazać studentów z pasją, którzy uczęszczają na nasze lektoraty, zorganizowaliśmy po raz pierwszy konkurs związany z zainteresowaniami i pasjami naszych studentów. I cieszymy się bardzo, że na początek pojawił się aż . . . jeden student z pasją, który chciał pokazać nam „co go kręci”.

Konkurs odbył się 10 czerwca o godz. 17.00 w budynku SJO. Temat prezentacji po angielsku: „ From Turing, by bot, after education”.

 A co powiedział nam sam uczestnik konkursu?

Maciej, student drugiego stopnia kierunku Informatyka:
Od zawsze interesowałem się innowacyjnym i nietypowym podejściem do sprawy. I tak w zasadzie było w przypadku Alana Turinga, którego nietypowe podejście do rozszyfrowania Enigmy powiodło się sukcesem. Kiedy wszyscy próbowali rozszyfrować ją "na piechotę" on uznał za zasadne, że skoro robi to maszyna, to i ona będzie w stanie to rozszyfrować. I tak właśnie narodziła się udana koncepcja, czyli Bomba Turinga - motyw przewodni prezentacji. W zasadzie, gdyby nie on, nie zaszlibyśmy tak daleko w dziedzinie Informatyki, jak zaszliśmy. Kolejny etap prezentacji porusza kwestie związane z Testem Turinga i sztuczną inteligencją. W tym miejscu nie mogło zabraknąć, elementów związanych z Bot-ami, czy choćby randki z Cleverbot-em (http://www.cleverbot.com/). Ostatnim elementem prezentacji, było zastosowanie nowoczesnej technologii w edukacji. Wydaje mi się, że ta część wzbudziła największe zainteresowanie wśród komisji konkursu.

I tak właśnie wygląda moja pasja, czyli zastosowanie nowoczesnych technologii w edukacji, życiu codziennym. W tym miejscu można by również powiedzieć o Internecie Rzeczy, ale to już temat na kolejną prezentacje.

KONCERT:Po konkursie, o godz. 18.00., odbył się krótki koncert zespołu studenckiego z Politechniki Opolskiej – D.K.R. czyli Dźwięków Kolorów Retro. Chłopaki z pasją . . . tym razem muzyczną . . . zagrali kilka swoich utworów. W składzie zespołu znajdują się byli i obecni studenci Politechniki Opolskiej, którzy w wolnym czasie komponują i ćwiczą oraz występują wszędzie tam, gdzie chcą ich posłuchać.

Jeden z członków zespołu D.K.R., Łukasz, tak pisze:

Można powiedzieć, że połączyła nas Politechnika Opolska, bo wszystko zaczęło się w DS "Zaścianek". W budynku Politechniki mamy również salę prób. Pierwsze piosenki dedykowane były naszemu najbliższemu otoczeniu. Z czasem jednak grono odbiorców zaczęło się powiększać, a z nim ilość utworów oraz ich tematyka. Nazwa Dźwięki Kolorów Retro z definicji to muzyka, na której się wychowaliśmy, która nas ukształtowała muzycznie. Pasja do muzyki... trudno powiedzieć skąd się wzięła...? Z usłyszanych w dzieciństwie przebojów...? Może jest potrzebna, by wyrazić emocje...? Na pewno sprawia, że przez te kilka godzin, gdy wspólnie gramy, każdy z nas ma ten sam cel. Pomimo różnych charakterów, inspiracji oraz zajęć w życiu codziennym udaje się nam odnaleźć wypadkową, dzięki której jesteśmy zespołem...to wydaje się ważniejsze niż muzyka sama w sobie.

A poniżej kilka informacji na temat zespołu:

Zespół Dźwięki Kolorów Retro składa się z 5 osób tworzących autorski materiał, którego wizytówką są polskie teksty. W muzyce dominują gitarowe brzmienia. W zależności od emocji zawartych w słowach usłyszycie kompozycje łagodne, akustyczne, skłaniające do refleksji jak "Cicha wojna" i "Czarne szeregi", czy pobudzające wrażliwość utwory "Kiedy patrzę" oraz "Narkotyk". Z kolei mocne, przesterowane, gitary w "Lawinie", to temat pogoni za marzeniami, a surowe i agresywne riffy "Dnia sądu", podkreślą problem ludzkiej moralności oraz możliwe konsekwencje. Tak w wielkim skrócie można opisać przekaz, którego formę buduje treść utworów.

D.K.R. założyli, w październiku 2010 r. studenci Politechniki Opolskiej – gitarzyści, Łukasz i Dominik. W marcu 2011 r. dołączyli kolejni studenci – Olaf, wokalista (PO), a także Daniel gitarzysta basowy (UO). Pod koniec listopada 2011 r. z perkusistą Krzysztofem z sukcesem zadebiutowali w przeglądzie - Rock-Time w 2011 r. W 2012 r. w Studio „M” Radia Opole powstała pierwsza płyta demo. Od marca 2013 r. za bębnami zasiada Gustaw, który niedawno rozpoczął naukę na Politechnice Opolskiej. Na przełomie lat 2015-2016 do zespołu dołączył Jacek - nowy basista (NKJO), a w kwietniu 2016 r. Dominika zastąpił Paweł - świeży maturzysta.

Nagrań można posłuchać pod adresem:
https://www.facebook.com/DzwiekiKolorowRetro/app_178091127385
Na podanej stronie znajdują się również informacje na temat koncertów.

Media społecznościowe Centrum Językowego Politechniki Opolskiej