CZCIONKA:
KONTRAST:

09.06.2017 odbyła się w Studium Języków Obcych ceremonia zakończenia III Konkursu Języka Niemieckiego „Was wissen Sie über Deutschland” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego organizowanego w ramach XV Opolskiego Festiwalu Nauki przez Zespół Germanistów SJO. Tegoroczna edycja Berühmte deutsche Schauspieler poświęcona była niemieckiej kinematografii, szczególnie cenionej przez miłośników dobrego filmu. Jej najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje możemy oglądać także w tradycyjnym przeglądzie Deutsche Filmwoche (Tydzień Filmu Niemieckiego), który już od wielu lat gości w Opolu i daje okazję wolnego wstępu na prawdziwe perły dużego ekranu.

 

Celem zmagań konkursowych było nie tylko sprawdzenie wiedzy na temat znanych niemieckich aktorów i niemieckiego filmu, ale także związanej z nią znajomości języka niemieckiego specjalistycznego oraz zapoznanie uczestników z Politechniką Opolską i zainteresowanie ich podjęciem u nas studiów. Przebiegały one w dwóch etapach - szkolnym i finałowym. Część pierwsza odbyła się w kwietniu w szkołach macierzystych i polegała na rozwiązaniu testu przygotowanego przez naszych germanistów. Wzięło w niej udział 51 uczniów z 5 szkół województwa opolskiego, z których 16 najlepszych zostało zaproszonych do finału. Miał on miejsce 29.05.2017 r., w ostatnim dniu XV OFN w SJO PO. Tym razem oprócz części pisemnej, do której finaliści przygotowywali się na podstawie podanych wcześniej źródeł, dodatkowym wymogiem była jeszcze multimedialna prezentacja na temat Deutsch-polnische Beziehungen im Film. Po raz kolejny nie zawiodła inwencja uczniów i niemiecko-polskie relacje filmowe w najróżniejszych odsłonach przez ponad dwie godziny przykuwały uwagę nie tylko komisji konkursowej, ale także zgromadzonych uczniów i nauczycieli.

Miejsca laureatów III Konkursu Języka Niemieckiego zdominowali uczniowie dwóch szkół:

1) Mueller Maximilian, TE w Opolu,

2) Schindzielors Nadine, LO nr II w Opolu,

3) Hellbach Marcin, LO nr II w Opolu,

4) Nieświec Sebastian, TE w Opolu,

5) Swierzy Piotr, TE w Opolu,

6) Łukaszczyk Marta, LO nr II w Opolu.

Otrzymali oni nagrody w formie tabletów i kart podarunkowych Media Markt oraz dyplomy pamiątkowe. Ich nauczyciele odebrali listy gratulacyjne i upominki dla szkół w postaci słowników naukowo-technicznych. Sponsorami konkursu byli: Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Instytut Goethego w Krakowie oraz nasza uczelnia.

Uroczystość zamknięcia III KJN, w której ze strony organizatorów uczestniczyli mgr Kerstin Szteliga, Kierownik Zespołu Germanistów, mgr Krystyna Potoniec i dr Bogusław Kubiak, lektorzy języka niemieckiego oraz mgr Bogusława Kowalczyk, Kierownik Zespołu Anglistów i koordynator OFN w SJO, połączona została z promocją Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich. Tradycją zamknięcia Konkursów Języka Niemieckiego stały się wizyty w wybranych jednostkach naszej uczelni. Zakończenie pierwszej edycji miało miejsce w Instytucie Konfucjusza, drugiej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, a tym razem zaprosiliśmy naszych gości do obejrzenia największej na świecie kolekcji eksponatów związanych z promieniami rentgenowskimi. Dr inż. Grzegorz Jezierski przedstawił prezentację dotyczącą promieniowania X oraz oprowadził nas po tym niezwykłym miejscu, gdzie na koniec uwieczniliśmy się na tle największego w Polsce zdjęcia RTG, przekazanego Muzeum przez jego autora, angielskiego fotografa Nicka Veaseya. Ten radiogram powstał w 1998 roku i przedstawia przejeżdżający autobus wypełniony pasażerami.

Warto też dodać, że bracia Auguste i Louis Lumière po raz pierwszy zaprezentowali swój kinematograf dokładnie w tym samym roku, kiedy niemiecki naukowiec Wilhelm Röntgen pierwszy raz publicznie ogłosił istnienie odkrytych przez siebie promieni - w 1895.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - III Konkurs Języka Niemieckiego.

Media społecznościowe Centrum Językowego Politechniki Opolskiej