CZCIONKA:
KONTRAST:

Wczoraj w naszym Studium odbyło się kilkugodzinne szkolenie z dziedziny pracy ze studentem z niedosłuchem. W trakcie szkolenia dowiedzieliśmy się wielu interesujących  faktów między innymi  jak organizować proces dydaktyczny osób z wadą słuchu, czyli jak odpowiednio modyfikować program nauczania, jakie  wybrać odpowiednie zachowania komunikacyjne (np. mówienie w sposób naturalny, wyraźny bez przesadnej artykulacji) i  jak ważna jest postawa nauczyciela akademickiego prowadzącego zajęcia, w których uczestniczą  osoby z wadą słuchu. Chodzi między innymi o zrozumienie faktu, że opanowanie języka ojczystego przez osoby niesłyszące wymaga  wielkiego wysiłku z ich strony i że  posługiwanie się językiem polskim  przez osoby z niedosłuchem nosi specyficzne cechy, które nie świadczą o niskim poziomie rozwoju poznawczego i nie wpływają na  szanse rozwoju edukacyjnego.

Wszystkie tajniki wiedzy zostały przedstawione w bardzo ciekawy, a jednocześnie profesjonalny sposób. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Panią Aleksandrę Włodarczak i Pana Olgierda Kosiba, wykładowców i tłumaczy języka migowego z Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST oraz Migaj.eu

Poniżej sylwetki prowadzących:

 Aleksandra Włodarczak - Tłumacz i wykładowca polskiego języka migowego (PJM). Właścicielka firmy MigMedic. Sekretarz Zarządu Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego Współtwórca oraz  Project Manager Platformy edukacyjnej MIGAJ.EU. Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Zdrowie publiczne. Zainteresowania szczególnie ukierunkowane na tematykę komunikacji klinicznej z Głuchym pacjentem oraz edukacji zdrowotnej osób Głuchych. Biegła w zakresie działań operacyjnych policji ds. osób głuchych. Prelegentka na wielu konferencjach i wykładach poświęconych tematyce osób niesłyszących i językowi migowemu. Tłumaczyła na polski język migowy wiele konferencji i szkoleń, a także programy w Telewizji Polskiej Oddział w Poznaniu. Od wielu lat zaangażowana w działalność na rzecz osób niesłyszących współpracując z wieloma organizacjami pozarządowymi w Polsce.

Olgierd Kosiba - Właściciel i pomysłodawca największej w Polsce i Europie encyklopedycznej platformy edukacyjnej do nauki języka migowego i polskiego, MIGAJ.EU (www.migaj.eu) oraz pierwszej w Polsce mobilnej aplikacji dedykowanej naucepolskiego języka migowego MIGAJ z NAMI PJM. Tłumacz  i wykładowca języka migowego. Metodyk. Prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego (www.towarzystwogest.eu). Autor niekonwencjonalnych metod w dziedzinie nauczania języka migowego. Między innymi Metody wizualizacji językowej w oparciu o technologię spaceru wirtualnego (www.spacer.migaj.eu). Wykładowca na Państwowej Wyższej Szkole Karkonoskiej w Jeleniej Górze Collegium Da Vinci  w Poznaniu, oraz w Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała w Świdnicy. Uczestnik i prelegent wielu debat oraz konferencji, zarówno w Sejmie jak i w Kancelarii Prezydenta RP.

fotka 1Fotka2fotka3fotka4

Media społecznościowe Centrum Językowego Politechniki Opolskiej