CZCIONKA:
KONTRAST:

W dniach 27-29 października odbył się finał XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs miał formę zdalną przy zastosowaniu platformy Zoom.

Swoich sił spróbowali reprezentanci wielu uczelni technicznych w Polsce. Finał olimpiady składał się z dwóch etapów.

Podczas pierwszej części finaliści przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje na jeden z sześciu tematów:

 

  1.       Inteligentne miasta i budynki
  2.       Zmiany klimatu
  3.       Przemysł energetyczny
  4.       Jazda autonomiczna
  5.       Kreatywność w czasie pandemii
  6.       Zastosowanie sztucznej inteligencji

 

W drugiej części olimpiady uczestnicy mieli za zadanie wypowiedzieć się w języku niemieckim na temat wylosowanego zagadnienia. Dotyczyło ono głównie techniki i współczesnych problemów - migracja jako wyzwanie dnia dzisiejszego i świata jutra, zawody przyszłości, trendy i priorytety, technologie, które zmieniają życie.

Uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem znajomości języka niemieckiego, w tym także słownictwa technicznego. Ogromny podziw komisji wzbudzili również przygotowaniem merytorycznym oraz profesjonalnie przedstawioną prezentacją.

Z wielką przyjemnością i dumą pragniemy poinformować, że z trzynastu miejsc przewidzianych w finale olimpiady, aż siedem wywalczyli studenci Politechniki Opolskiej.

Zwycięzcą XVI finału Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego został Michael Bigas (WIPiL).

Drugie miejsce zajął Dominik Brzoska (WEAiI), a trzecie Dawid Meyer (WIPiL).

W gronie laureatów znaleźli się również: Andrzej Majnusz (WEAiI), Ewelina Neumann (WIPiL), Dominika Cedzich (WIPiL) oraz Mateusz Krystończyk (WBiA).

Wysoki poziom znajomości języka niemieckiego przez studentów Politechniki Opolskiej potwierdzają nie tylko ogólnopolskie konkursy, ale także inwestorzy, którzy ze względu na tę właśnie kompetencję językową oraz świetne przygotowanie kierunkowe tworzą od kilku lat na Opolszczyźnie liczne miejsca pracy dedykowane dla naszych absolwentów.

Serdecznie gratulujemy naszym finalistkom i finalistom oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Media społecznościowe Centrum Językowego Politechniki Opolskiej