CZCIONKA:
KONTRAST:

Kilkunastu uchodźców z Ukrainy wzięło udział w intensywnym kursie języka polskiego. Dzięki temu mogli rozpocząć studia
na naszej uczelni.

CJ kurs jez MD 2022 09 05 9112 640x360– Nauka języka obcego nigdy nie jest łatwym zadaniem. Zacząłem uczyć się języka polskiego dwa miesiące temu, dojeżdżałem na zajęcia do innego miasta dwa razy w tygodniu. Wtedy dostałem wiadomość, że mogę wziąć udział w kursie językowym zorganizowanym przez Politechnikę Opolską. Od razu zrozumiałem, że będzie to o wiele bardziej wydajne i użyteczne – podkreśla Maksym Moroz.

– Mieliśmy bardzo wygodny harmonogram zajęć, w nauce języka bardzo pomogło mi podobieństwo rosyjskiego i ukraińskiego do polskiego, bardzo ważne było też to, że mieliśmy dużo praktyki. Dodatkową wartością zajęć były wycieczki do ciekawych miejsc w Opolu, oglądanie filmów po polsku. Przed kursem bardzo słabo znałem język polski, po kursie jestem w stanie zrozumieć wszystko co słyszę i potrafię odpowiedzieć – dodaje Maksym Moroz, który był jednym z kilkunastu uchodźców z Ukrainy biorących udział w intensywnym kursie języka polskiego.

– Zajęcia trwały miesiąc, głównym celem było ułatwienie przeniesienia się uchodźców z uczelni ukraińskich do naszej i umożliwienia studiowania w języku polskim. Kurs został zorganizowany w ramach ogólnopolskiego projektu Krajowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA „Solidarni z Ukrainą” – informuje Magdalena Dolińska, dyrektor Centrum Językowego Politechniki Opolskiej. – Podczas sześćdziesięciu godzin lekcyjnych kursanci szlifowali wszystkie umiejętności językowe a ponadto, w ramach kursu, uczestnicy odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki, Bibliotekę Obcojęzyczną WBP w Opolu oraz brali udział w zwiedzaniu Opola podziwiając piękne zabytki, pomniki i inne ciekawe miejsca w naszym mieście – dodaje Magdalena Dolińska.

– Jestem bardzo wdzięczna, że miałam taką możliwość nauki polskiego, bo muszę powiedzieć, to jest trudny język. Ten kurs pomógł mi lepiej opanować gramatykę i słownictwo, ponieważ jest to podstawa komunikacji i zrozumienia języka. Szczególne podziękowania dla pani Magdaleny Dolińskiej za ciekawe prowadzenie zajęć – mówi Liza Oliinyk. – Kiedy przyjechałem do Polski, moja znajomość języka polskiego była zerowa. Obecnie studiuję na Politechnice Opolskiej, więc umiejętności, które nabyłem w trakcie kursu, będą odgrywać ważną rolę w moim życiu. Zajęcia były ciekawe i pouczające. Jestem wdzięczny za możliwość nauki języka polskiego – podkreśla Denis Levchenko.

– Studiuję na pierwszym roku. Jestem bardzo wdzięczna za zorganizowanie kursu. Dla mnie nauka języka polskiego jest niełatwa, to nie jest lekki język. Na naszym kursie było dużo spacerów i wycieczek, bardzo dożo gramatyki i tekstów. W nauce polskiego pomogło mi słuchanie, czytanie i pisanie tekstów i oczywiście mówienie – relacjonuje Maryna Bislimaki.

Na Politechnice Opolskiej studiuje blisko 400 obcokrajowców. W tym roku akademickim o ponad 100% wzrosła liczba cudzoziemców przyjętych na studia na naszej uczelni. Dotychczas przyjmowano niespełna 100 osób rocznie, teraz zainteresowanych było 300. Ostatecznie, na liście studentów, znalazło się 200 obcokrajowców. To głównie obywatele Ukrainy, ale po raz pierwszy na politechnice rozpoczęli naukę studenci z Kirgistanu.

Media społecznościowe Centrum Językowego Politechniki Opolskiej